Barcode: 9049486695325
Organic Almond Original
by Vemondo,Lidl
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
nl bio 01
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 27.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 2.8 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Fiber | 0.2 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, Cane Sugar, 2.3% Almonds, Sea Salt, Stabiliser: Gellan Gum; Emulsifier: Sunflower Lecithins.
Allergens
nuts
Additives
e322
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cereal
D NOVA 4
Hummus
The Moran Group Incorporated
C NOVA 3
Mixed Berries
Tipton Grove
A NOVA 1
Coffee Creamer
Enhance
D NOVA 4
Juice Drink
The Moran Group Incorporated
E NOVA 4
Basmati rice
B NOVA 1
Portable Applesauce
Tipton-Grove
A NOVA 1
Tio santi, vegetable oil
Tio Santi
C NOVA 2
Break & bake cookie dough
E NOVA 4
Black Peppercorn Grinder
Marcum
NOVA 1
Portable Applesauce
Tipton-Grove
A NOVA 1
Splash-Out!, Natural Juice Drink, Strawberry Kiwi
The Moran Group Incorporated
E NOVA 4