Barcode: 0025293003187
Organic almondmilk
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 17.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Organic almondmilk (filtered water, organic almonds), sea salt, organic locust bean gum, organic natural flavor, organic sunflower lecithin, gellan gum. vitamins & minerals: calcium carbonate, vitamin e acetate, vitamin a palmitate, vitamin d2.
Additives
e322
e322i
e410
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Soja Drink Calcium + Vit. B2, D, B12
SOJA LINE
B NOVA 3
Tresse au beurre
Migros,Jowa
D NOVA 4
Farmer Nuts&Choc
Migros
D NOVA 4
Toast & Sandwich
M Classic, M-classic
D NOVA 3
Soyalife Tofu
Soya life
A NOVA 3
Pain aux fruits en tranche
Migros
D NOVA 4
Plant-Based Soja Drink Nature
V-Love
B NOVA 1
Meerettich Creme / crème de raifort
M-Classic, Migros
D NOVA 4
Soya drink
Soya life
B NOVA 3
Caffe zero
Migrolino
B
Soja Cuisine
soja line
D NOVA 4
Knoblauch gehackt in Tube
Migros
NOVA 4