Barcode: 0191907996104
Organic Alphabet Biscuits
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 417.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 16.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
ORGANIC WHEAT FLOUR, ORGANIC SPELT FLOUR, ORGANIC APPLE JUICE CONCENTRATE, ORGANIC WHEAT STARCH, ORGANIC SUNFLOWER OIL, ORGANIC APPLE PUREE CONCENTRATE, ORGANIC DRIED COCONUT FLOUR, ORGANIC FLAXSEED FLOUR, ORGANIC APPLE FIBER, ORGANIC AGAVE INULIN, LEAVENING (BAKING SODA), ORGANIC NATURAL FLAVORS, FERRIC PYROPHOSPHATE, ALPHATOCOPHEROL ACETATE, RIBOFLAVIN, PYRIDOXINE HYDROCHLORIDE, THIAMINE MONONITRATE
Additives
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Snack stick
E NOVA 4
French Galettes Butter Cookies
Trader Joe's
E NOVA 3
Golden coins
M&S Food
E
The original crackerbread rounds
C NOVA 4
The original lahvosh cracker
C NOVA 4
Turkey Creek Snacks, Fried Pork Skins Chicharron, Sriracha
Turkey Creek Pork Skins Inc.
E NOVA 4
Cinnamon Hearts Cracker, Cinnamon
Valley lahvosh baking co.
C NOVA 4
The Original Crackerbread, Small Rounds
Valley Lahvosh Baking Co.
D NOVA 4
Hearts Crackerbread
Valley Lahvosh Baking Co.
C NOVA 4
The original lavosh crackers
Valley Lahvosh Baking Co.
D NOVA 4
Turkey Creek Snacks, Pork Skins, Barbeque
Turkey Creek Pork Skins Inc.
E NOVA 4
Dill pickle pork rinds
E NOVA 3