Barcode: 0074333374923
Organic amaranth flakes
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no gmos
usda organic
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 130.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 25.0 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | 8.8 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic whole grain oat flakes, organic whole grain amaranth flour, organic whole grain oat flour, organic whole grain brown rice flour, organic whole grain yellow corn flour, organic fruit juice concentrate (apple or pear), organic whole grain rye flour, ascorbic acid (vitamin c) and natural vitamin e (to preserve freshness).
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Baguetina sin gluten 105g
arttpa
C NOVA 4
Arroz Redondo Marisma de la Isla de Buda
Isla de Buda
Berries Boom
Be Green
E
Biochoc
bioBética
E NOVA 4
Tahín Pasta de Sésamo Tostado
BioBética
B NOVA 3
Pasta de avellana tostada Ecológico
BioBética
A NOVA 1
Spicy & aromatic infused spanish arbequina olive oil
C NOVA 2
Zumo ecológico mango passion con mango, maracuyá,
Be Green
D NOVA 1
Crema de calabaza y zanahoria
Diquesí
A NOVA 4
Aceite de oliva virgen extra
Olivasola
B NOVA 2
Tahin Pasta de Sésamo Crudo
BioBética
B NOVA 1
Smoothie banane-coco-banane-pomme
BeGreen
D NOVA 1