Barcode: 0782733012276
Organic ancient grains
by Tasty Bite
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
organic
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 157.0 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 30.7 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 5.7 g |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Water, whole grain wheat berries*, whole grain pearl millet*, whole grain sorghum*, whole grain amaranth*, whole grain finger millet*, sunflower oil*, dried onion*, dried red bell pepper*, salt, dried garlic*, chili peppers*, turmeric*.
Related Products in Meals
Pizza snack
C NOVA 4
Tomato and Three Bean Soup
Co Op
A NOVA 4
Beetroot Falafel & Giant Cous Cous Salad
Co-op, GRO
B NOVA 3
sweet and crunchy garden salad
Coop
A NOVA 3
Macaroni Cheese
Coop
C
Onion bahjis
A NOVA 3
Hot smoked salmon, watercress & Charlotte potato
Coop
B NOVA 4
Lentil and Veg Soup
Coop
B NOVA 4
Greek Style Cheese & Red Pepper Pasta Bowl
cooperative
B NOVA 3
Ham & Mushroom Tagliatelle
Co-operative
B NOVA 3
Salmon & Prawn Selection with soy sauce
Co-Op
C NOVA 4
TOMATO AND MOZZARELLA PASTA BAKE
co-op
A NOVA 3