Barcode: 0058449000358
Organic ancient grains bread
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 42.9 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Filtered water, brown rice flour*, sorghum flour*, cornstarch*, sunflower oil*, sunflower seeds*, millet*, amaranth*, evaporated cane juice crystals*, flax seeds*, sea salt, quinoa*, xanthan gum, yeast, chia*.
Additives
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Purple hull peas
A NOVA 1
Whole kernel supersweet white corn
B NOVA 1
Butter beans
A NOVA 1
Whole edamame
A NOVA 1
Jellied sauce
C NOVA 4
Chopped mustard greens
A
Cut green beans
A NOVA 1
Chopped spinach
A NOVA 1
Stir fry vegetable blend
A NOVA 1
Supersweet corn on the cob
C
Peas and carrots
A NOVA 1
Chopped spinach
A NOVA 1