Barcode: 0719283661050
Organic Applause Crackers
by Meijer Inc.
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 467.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
Organic wheat flour, expeller pressed oils (safflower, sunflower and/or palm fruit oil), organic dried cane syrup, organic palm oil, contains less than 2% of each of the following: organic cane syrup, ammonium bicarbonate, monocalcium phosphate, sea salt, baking soda, salt, organic butter flavor, organic soy lecithin, citric acid preservative, natural vitamin e to maintain freshness, acacia (gum arabic), magnesium carbonate, sunflower oil, papain, enzymes.
Additives
e322
e322i
e341
e341i
e414
e500
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Knabbertiere
DmBio
E NOVA 4
Edle Marzipan Kugeln mit Kakao
DmBio
E NOVA 4
Superfood Riegel
DmBio
D NOVA 3
Feine Bitter Schokolade
DmBio
E NOVA 3
Vollmilch Espresso Crunch
DmBio
E NOVA 3
Knabbertiere Sesam
DmBio
E NOVA 4
Dinkel-Rübli Kekse
DmBio
D NOVA 3
Energieriegel Himberr
DM, Sportness
NOVA 4
Riegel mit Eiweiß, Caramel-Toffe-Crisp-Geschmack mit kakaohaltiger Eiweißglasur (18%) überzogen.
DM Drogeriemarkt,sportness
NOVA 4
Feine Bitter
DmBio
E
Schokohase Feine Bitter
DmBio
E NOVA 3
Winter Schokolade mit Spekulatius
DmBio
E NOVA 3