Barcode: 0810024401512
Organic Apple & Berry Softcorn
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 437.5 kcal |
| Fat | 12.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 62.5 g |
| of which sugars | 12.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic Degerminated Yellow Corn Meal, Organic High Oleic Sunflower Oil or Organic Canola Oil, Organic Apple Powder (4%), Organic Banana Powder, Organic Strawberry Powder (2%), Organic Raspberry Powder (2%), Iron (Ferric Pyrophosphate), Organic Rosemary Extract
Additives
e392
e450
Related Products in Baby Foods
Fruit Minis Raspberry/Blueberry
Bear
Eco-Score A
Apple, Oats & Cinnamon
Parent's Choice
NOVA 1
Nestlé P'tit Pot - Veau, à mélanger avec vos légumes
Nestlé
NOVA 3
P'tit Brassé Poire
Nestlé
NOVA 4
Brassé chèvre abricot d occitane banane
Babybio
NOVA 4
Squash, Pears & Apricots
HappyBABY
NOVA 1
Petits Pots Petits Pois
Babybio
NOVA 1
Crecimiento Junior Cereales
Nestlé
NOVA 4 Eco-Score A
Super bellies
NOVA 4
Lait de croissance 2+
Nestlé
NOVA 4 Eco-Score A
Bledichef Hachis Parmentier
blédina
NOVA 3
P'tite céréale Cacao
NESTLÉ
NOVA 4