Barcode: 0023923700222
Organic Apple Cinnamon Oatmeal
by Earth's Best
Processing
NOVA 1
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 42.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 8.3 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
WATER, ORGANIC APPLES, ORGANIC RAISINS, ORGANIC OATS, ORGANIC OAT FLOUR, ORGANIC CINNAMON, ASCORBIC ACID (VITAMIN C), FERROUS SULFATE (IRON), CITRIC ACID.
Additives
e330
Related Products in Undefined
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1