Barcode: 0099482538262
Organic Artisan White Bread
by Whole Foods
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
organic
kosher
usda organic
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 283.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 51.7 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 8.3 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
organic wheat flour, water, organic cane sugar, organic expeller pressed sunflower seed oil, yeast, sea salt, organic cultured wheat flour, microbial enzymes, organic sunflower lecithin, distilled white vinegar, organic sesame seed flour
Additives
e322
e322i
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Freshly frozen chopped broccoli
A NOVA 1
Food club, apple loons, sweetened multi-grain cereal, apple, apple
Food Club
D NOVA 4
Chocolate chip cookie dough, chocolate chip
Food Club
E NOVA 4
Freshly frozen cut broccoli
A NOVA 1
Old fashioned white split top bread, old fashioned white
C NOVA 4
Mixed vegetables
A NOVA 1
Food club, chocolate chip cookie dough, break'n bake style
Food Club
E NOVA 4
Baked beans
B NOVA 4
Enriched macaroni product, mostaccioli
A NOVA 1
Old fashioned white bread, old fashioned white
Food Club
C NOVA 4
Sugar cookie dough, sugar
E NOVA 4
Fruit Frenzy, Fruit
Food Club
D NOVA 4