Barcode: 0032601951160
Organic Asian-Style Brown Rice & Quinoa Blend
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 141.0 kcal |
| Fat | 5.6 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 18.3 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 4.9 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Organic brown rice, organic quinoa, organic mustard greens [organic tatsoi, organic mizuna, organic pak-choi), organic edamame, organic broccoli, organic tamari soy sauce (water, organic soybeans, salt, organic alcohol], organic almond butter, organic rice vinegar, organic sunflower oil, organic sliced almonds, organic spices, organic dried orange peel.
Related Products in Frozen Foods
Pork carnitas
C NOVA 4
Coconut Lemongrass Chicken With Rice Bowl
Open Nature
C NOVA 4
Potato Skins Stuffed With Bacon & Cheddar Cheese
Better Valu
C NOVA 4
Corn & poblano lasagna
C NOVA 4
Penne Pasta And Cannellini Beans
Open Nature
C NOVA 4
Chipotle braised beef
C NOVA 4
Corn & poblano lasagna
C NOVA 4
Adobo Chicken With Rice Bowl
Open Nature
A NOVA 4
Pork chile verde
C NOVA 4
Chicken enchilada suiza
C NOVA 4
Chicken mole
B NOVA 4
Chicken Chile Verde Enchilada
Open Nature
C NOVA 4