Barcode: 0810165017726
Organic Assorted Valentine Pops
by YumEarth
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
vegetarian
no gmos
vegan
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 317.6 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 77.6 g |
| of which sugars | 63.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
organic cane sugar, organic brown rice syrup, citric acid, organic natural flavors, ascorbic acid, colored with organic concentrate (carrot, apple, blackcurrant)
Additives
e330
Related Products in Snacks
Dried & Sweet Blueberries & Cranberries
Fresh Gourmet
C NOVA 3
Deli style beet & flax whole grain chips
C NOVA 3
kale & chia
C NOVA 3
Sweet potato plantain chips
C NOVA 3
Tri-color tortilla strips
Fresh Gourmet
C NOVA 4
Fresh gourmet, almond pieces, honey glazed
Fresh Gourmet
D NOVA 4
Organic whole grain chips
C NOVA 3
Sea Salt & Pepper Sliced Almonds
Fresh Gourmet
NOVA 4
Oven Roasted Sliced Almonds
Fresh Gourmet
NOVA 3
Plump & Sweet Golden Raisins
Fresh Gourmet
D NOVA 3
Chipotle & poblano whole grain chips
C NOVA 3
Jalapeno & cilantro deli style whole grain chips
D NOVA 3