Barcode: 0855482006756
Organic Avocado Ranch Dressing
by Tessemae's
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Labels
low or no sugar
organic
usda organic
no sugar
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 571.4 kcal |
| Fat | 64.3 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
*high oleic sunflower oil, *lemon juice, *mustard (*vinegar, water, *mustard seeds, salt, *spices), water, *avocado, *cage-free salted egg yolks (*cage-free egg yolks, salt), sea salt, *onion powder, *black pepper, *garlic powder, *whole egg, *lime juice, *spices.
Allergens
mustard
Related Products in Condiments
Thai Sweet Chili
Silo Street Food
E NOVA 4
Monoprix bio provencale
Monoprix,Monoprix Bio
A NOVA 3 Eco-Score B
Tzatziki
Auchan
C NOVA 3
ซอสพริกภูเขาทอง
ภูเขาทอง, Golden Mountain
NOVA 4
Non-Pareil Capers
Mezzetta
E NOVA 3
Teriyaki Sauce & Glaze
Kinder's
E NOVA 4
Sauce bolognaise pur boeuf
Panzani
B NOVA 4 Eco-Score D
Enchilada Sauce
Trader Joe's
C NOVA 3
Tzatziki grec
Anna's Best,Migros
C NOVA 4
Premium White Pasta Sauce
Botticelli
D NOVA 4
Jamie Oliver Chilli & Garlic Pesto
Jamie Oliver
C NOVA 4 Eco-Score D
Classic Caesar Dressing
Kraft
E NOVA 4 Eco-Score D