Barcode: 5051594008380
Organic baby rice
by Aptamil
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
no added sugar
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 392.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 87.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | — |
Ingredients
organic rice flour (99,99%), vitamin b1. may contain traces of milk and soy. gluten free.
Related Products in Baby Foods
Turkey + Rosemary
Serenity Kids
NOVA 3
Pear, blueberry, avocado + granola
Plum Organics
NOVA 1
Beef + Ginger
Serenity Kids
NOVA 3
Turkey Bolognese
Serenity Kids
NOVA 3
Butternut Squash & Spinach
Serenity Kids
NOVA 3
Organic Squashes
Serenity Kids
NOVA 3
Turmeric Chicken
Serenity Kids
NOVA 3
Sweet Potato & Parsnip
Serenity Kids
NOVA 3
Carrot Spinach & Basil
Serenity Kids
NOVA 3
Organic baby food
Plum Organics
NOVA 3
Organic Roots
Serenity Kids
NOVA 3
Organic Sweet Potato & Spinach With Olive Oil
Serenity Kids
NOVA 3