Barcode: 0070625468509
Organic balsamic dressing
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 367.0 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Organic soybean oil, water, organic balsamic vinegar, organic evaporated cane sugar, organic dijon mustard (organic apple cider vinegar, water, organic mustard seed, salt, organic spices), sea salt, xanthan gum.
Additives
e415
Related Products in Condiments
West Indian Original Hot Pepper Sauce
Encona
E NOVA 4
All Purpose Seasoning
Dunn's River
E NOVA 4
Jamaican jerk seasoning
Dunn’s River
E NOVA 3
Gravy Salt
Comptons
E NOVA 3
Barbeque Seasoning
Dunn’s River
D NOVA 4
Morrocan Harissa
Encona
E NOVA 4
Original Hot Pepper Sauce
Encona
E NOVA 4
ENCONA 1975 50 years of FULL NO FLAVOUR THAI SWEET
E NOVA 4
Exxxxtra hot pepper sauce
Encona, Grace Foods
E NOVA 4
Sweet chilli sauce
Envoys
E NOVA 4
West Indian Original Hot Pepper Sauce
E NOVA 4
Dunn's River Jerk Seasoning
Dunn’s River
E NOVA 4