Barcode: 03341148
Organic bananas
by Tesco
Processing
NOVA 1
Labels
fair trade
organic
eu organic
fairtrade international
non eu agriculture
do bio 149
rainforest alliance
soil association organic
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 20.3 g |
| of which sugars | 18.1 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | — |
Ingredients
Bananas.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Caffé latte macchiato café arábica con leche
Kaiku, Kaiku Caffè Latte
C NOVA 3
Protein Granola Cinnamon
Lovebird
E NOVA 3 Eco-Score C
Blumenkohl
Freshona
A NOVA 1
Everyday 4 Vruchten 4 Fruits Jam
Everyday
D NOVA 4 Eco-Score C
Bamboo Shoots in Water
Kingfisher Oriental
A NOVA 1 Eco-Score A
Mini pinse
Pinsami
C NOVA 3
Raw Tahini Sesame Seed Butter
Artisana Organics
B NOVA 2 Eco-Score D
Galletas tradicionales
Hacendado
E NOVA 4 Eco-Score D
Puff Pastry Sheet
Morrisons
D NOVA 4 Eco-Score C
Salmas Salted, Oven Baked Corn Crackers
Sanissimo
A NOVA 3 Eco-Score B
Tahini
Mighty Sesame Co.
B NOVA 1 Eco-Score D
Poppa Spansk Paprika Potetchips
Sørlands Chips
D NOVA 4 Eco-Score A