Barcode: 0036593120023
Organic bar-b-q corn chips
by RW Garcia
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 56.7 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Organic stone ground yellow corn, organic sunflower oil and/or organic safflower oil, organic bar-b-q seasoning (organic cane sugar, organic tomato powder, salt, organic molasses powder [organic molasses, organic rice maltodextrin], organic onion powder, organic natural smoke flavors, organic garlic powder, organic extractives of paprika, organic spices, malic acid).
Additives
e296
Related Products in Snacks
Uncle al's, banana planks
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Dark Chocolate Sunflower Butter Cups
free2b
E NOVA 3
Uncle Al's, Lemon Cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Strawberry cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Nosugar ketocup
D NOVA 4
Organic Sour Fruit Gummies
Go Bio!
D NOVA 4
Shellz
No sugar company
D NOVA 4
Uncle Al's, Duple Cremes Cookies
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Uncle Al's, Vanilla Cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Chocolate Sunflower Butter Cups
free2b
E NOVA 4
Almond Butter Crunsh Chocolate
Erewhon
E
Antioxidant Fresh Spinach, Red Quinoa, Cherry Tomatoes, Dried Cranberries, Crispy Kale, Orange Carrots, Red Cabbage, And Roasted Pecans With Blueberry Vinaigrette Power Salad, Antioxidant
Greens & grains
B NOVA 4