Barcode: 0011535503881
Organic flax seed waffles
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 271.0 kcal |
| Fat | 11.4 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 37.1 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 4.3 g |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Water, organic enriched wheat flour (organic wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), organic whole wheat flour, organic canola and/or organic soybean oil, organic cane sugar, organic flax seeds, contains 2% or less of: leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, monocalcium phosphate), organic soy lecithin, organic wheat bran, organic skim milk, organic eggs, sea salt.
Additives
e322
e322i
e341
e341i
e450
e450i
e500
e500ii
Related Products
Pizza chèvre lardons
D NOVA 4
Gourmande aux poivrons
U
NOVA 4
Pate a tartiner gianduja
U
Pizza à l'andouille de Guéméné
Hyper U
NOVA 4
Fraisier 6 parts
U
D NOVA 4
Baguette 3+1
U
C NOVA 4
Brownie
Hyper U
NOVA 4
Fraisier 6 parts décongelé
U
D NOVA 4
Mini éclairs, chocolat/café - Coup de Coeur
U
E NOVA 4
Pizza saumon
U
C NOVA 4