Barcode: 0039978049377
Organic Flaxseed Meal
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
organic
vegetarian
no gmos
usda organic
vegan
non gmo project
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 538.0 kcal |
| Fat | 34.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 30.8 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 23.1 g |
| Proteins | 23.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic whole flaxseed.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
100% pure ground cocoa beans, ecuador light roast
E NOVA 1
Vietnamese spring roll rice wrapper
Star, Star Anise Foods
NOVA 3
Curried boulder beets
C NOVA 3
Fruit spread
C NOVA 4
Vietnamese brown rice spring roll wrapper
Star, Star Anise Foods
C NOVA 3
Mm Colorado, Live Kraut, Green Chile
Mm Local Foods
D
Mmlocal, pacificnw johny applesauce, pink lady varietal
Mmlocal
C
Mm pacificnw, golden varietal jonny applesauce
Mm Pacificnw
C
Happy pho shiitake mushroom, vietnamese brown rice noodle soup
Star, Star Anise Foods
B NOVA 3
Vietnamese brown rice noodles with green tea
Star, Star Anise Foods
B NOVA 3
Vietnamese brown rice noodles with seaweed
Star, Star Anise Foods
B NOVA 3
Organic fruit spread
C NOVA 4