Barcode: 0647854728027
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 173.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 41.3 g |
| of which sugars | 38.7 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic fruit puree (organic strawberry puree, organic banana puree), organic pear juice concentrate, water (to reconstitute), organic apple juice concentrate, natural flavor, organic flavor, natural vegetable juice for color, organic locust bean gum, xanthan gum.
Additives
e410
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Spartan, sweetened corn & oat cereal, berry crunch
Spartan
E NOVA 4
Spartan, thin spaghetti, enriched macaroni product
Spartan
A NOVA 1
Jumbo flaky biscuits
Spartan
D NOVA 4
100% pure pumpkin pie
Spartan
A NOVA 1
Spartan, cannellini beans, white kidney beans
Spartan
A NOVA 4
Spartan, pure premium orange juice, orange
Spartan
C NOVA 1
Spartan, 100% apple juice
Spartan
D NOVA 1
Spartan, triple cherry mixed fruit, in light syrup
Spartan
B NOVA 4
Diced mild green chilies
B NOVA 3
Jumbo bagels
C NOVA 4
Spartan, squeezable spread, strawberry
Spartan
D NOVA 4
Spartan, squeezable jelly, grape
Spartan
D NOVA 4