Barcode: 0042608470199
Organic fruit juice nectar+
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 1
Labels
organic
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 50.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 12.1 g |
| of which sugars | 10.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Filtered water (sufficient to reconstitute), organic pomegranate juice concentrate, organic apple juice concentrate, organic grape juice concentrate, organic pear juice concentrate, organic tart cherry juice concentrate, organic acerola cherry extract.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Strawberry Flakes
fruit bowl
C NOVA 4
Salted caramel
Munchy Seeds
C NOVA 3
Graines de tournesol et de citrouille grillées au miel
Munchy seeds
C NOVA 3
Honey Roasted Pumpkin and Sunflower Seeds
Munchy Seeds
C NOVA 3
Mild chili roasted pumpkin and sunflower seeds
Lawncourt Harvest Ltd
B NOVA 3
Fig & Apple chutney
Snowdonia Cheese Company
D NOVA 4
Chickpea and lentil dahl
Geo
A NOVA 3
Banana Chips
Sunrise Sbacks
E NOVA 4
SEAWEED and soybean onigiri
Tanpopo
C NOVA 3
Nature's Nectar (plus disponible)
Snowdonia Cheese
E NOVA 3
Figues entières
St Mamet
B NOVA 3
6 small white barms
J.G. Fletcher & Sons (Bakers)
C NOVA 4