Barcode: 0036800420380
Organic Fruit & Nut Granola
by Full Circle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 433.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 68.3 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 8.3 g |
| Proteins | 11.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
ORGANIC WHOLE ROLLED OATS, ORGANIC SUGAR, ORGANIC SUNFLOWER SEEDS, ORGANIC INFUSED DRIED CRANBERRIES (ORGANIC CRANBERRIES, ORGANIC SUGAR, ORGANIC SUNFLOWER OIL), ORGANIC RAISINS, ORGANIC GLUTEN FREE BROWN CRISP RICE (ORGANIC WHOLE GRAIN BROWN RICE, ORGANIC CANE SYRUP, SEA SALT), ORGANIC CANOLA OIL, ORGANIC RICE SYRUP, ORGANIC ALMONDS, ORGANIC MOLASSES, ORGANIC VANILLA, SALT.
Related Products in Undefined
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1