Barcode: 0085239002735
Organic Garlic Mashed Potatoes
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 200.0 kcal |
| Fat | 11.4 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 21.4 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Organic potatoes, organic whipping cream (pasteurized organic cream), organic unsalted butter (organic cream), water, organic garlic, organic cultured dextrose (added for freshness), kosher salt, organic garlic powder, organic white pepper.
Related Products in Meals
Three Meat Pizza
Exceptional Value
D NOVA 4
Supreme Pizza
Gateway Foods Inc
C NOVA 4
Pepperoni pizza
C NOVA 4
Mrs grass mix soup chicken noodle
Wyler's
E NOVA 4
Shells & cheddar dinner
D NOVA 4
Ziyad, premium baba ghanouj
Ziyad
B NOVA 3
Mishima, sprinkle over fish or salads
Mishima
E NOVA 4
Texmati organic lightly milled brown rice, organic flaxseed and organic black beluga lentils
A
Extra noodles soup mix
Wyler's
E NOVA 4
Pepperoni pizza
D NOVA 4
Rice & Lentil Pilaf
Wild Garden
C NOVA 3
Combination Pizza
Gateway Foods Inc
D NOVA 4