Barcode: 0857488004620
Organic Ginger Snap
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 481.5 kcal |
| Fat | 18.5 g |
| of which saturated | 1.9 g |
| Carbohydrates | 70.4 g |
| of which sugars | 33.3 g |
| Fiber | 3.7 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Organic gluten free whole oat flour, organic cane sugar, organic pear juice from concentrate, organic high oleic safflower oil, organic tapioca starch, organic molasses, organic ground ginger, baking soda (sodium bicarbonate), organic ground cinnamon, salt, organic pure vanilla extract, cream of tartar, xanthan gum, organic ground cloves, organic rosemary extract.
Additives
e336
e336i
e392
e415
e500
e500ii
Related Products
Original Candy Rolls, Original
Smarties
E NOVA 4
Candy rolls
Ce De Candy Inc.
E NOVA 4
Smarties
Smarties
NOVA 4
Assorted Flavors Candy Rolls
Smarties
E NOVA 4
Smarties assorted flavor candy rolls value
Smarties
E NOVA 4
Candy Rolls
Smarties
E NOVA 4
Smarties
Smarties
E NOVA 4
Candy Rolls
Smarties
E NOVA 4
Smarties, Candy Rolls
Ce De Candy Inc.
E NOVA 4
Mega smarties
Smarties
NOVA 4