Barcode: 0011535500514
Organic ginger snaps
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 424.0 kcal |
| Fat | 12.1 g |
| of which saturated | 6.1 g |
| Carbohydrates | 78.8 g |
| of which sugars | 42.4 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Organic wheat flour, organic cane sugar, organic canola and/or organic sunflower and/or organic palm oil, organic molasses, organic ginger, baking soda, sea salt, organic soy lecithin.
Additives
e322
e322i
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Gaufrettes à la vanille
Favorini, Lidl, Sondey
E NOVA 4
Pains chocolat (x 5) - Match
Match
NOVA 4
Aprikosen
J.D. Gross
NOVA 4
Pain aux raisins
match
E NOVA 4
Snack-Tomaten
Orto Mio
D NOVA 3
Canelés x6
E.Leclerc
C NOVA 4
beignet au chocolat
E NOVA 4
Madeleine coquille pur beurre
Sondey
E NOVA 4
feine Marzipan Rohmasse
Belbake
D NOVA 4
Chocolat
J.D. GROSS, Lidl
E NOVA 4
Mustard Potato Salad, Mustard Potato
C NOVA 4
Gauffrettes choco noisette
Sondey
E NOVA 4