Barcode: 0099482422363
Organic Goat Cheese
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
organic
usda organic
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.7 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 16.1 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 17.9 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
CULTURED PASTEURIZED ORGANIC GOAT'S MILK, SALT, ENZYMES.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
french vanilla high protein milk shake
slate
NOVA 4 Eco-Score C
Crème fraîche épaisse Entière
Carrefour
D NOVA 1 Eco-Score C
Mixed berry yogurt smoothie with probiotics
B NOVA 4 Eco-Score B
Cheddar & Mozzarella
Arla Apetina
NOVA 4 Eco-Score D
Weidemilch Quark Magerstufe
Alnatura, Alnatura GmbH
A NOVA 3 Eco-Score C
Sour cream creme fraiche
TINE
NOVA 4 Eco-Score A
Cottage Cheese Mager 2% fett
TINE
A NOVA 3 Eco-Score C
Parmigiano Regiano g.U.
Edeka
D Eco-Score C
Leche deslactosada semidescremada
Bové
B NOVA 1 Eco-Score C
Queijo Fresco
Matinal
C NOVA 3 Eco-Score D
Greek style yoghurt
Glenisk
C NOVA 1
Cremiger Bio-Quark mit mildem Joghurt
Berchtesgadener Land
A NOVA 3 Eco-Score C