Barcode: 0058449891376
Organic granola bars
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 429.0 kcal |
| Fat | 17.1 g |
| of which saturated | 4.3 g |
| Carbohydrates | 62.9 g |
| of which sugars | 28.6 g |
| Fiber | 5.7 g |
| Proteins | 8.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Granola* (rolled oats*, cane sugar*, soy oil*), tapioca syrup*, roasted peanuts*, chocolatey icing* (cane sugar*, palm kernel oil*, fair trade cocoa*, natural flavor, soy lecithin*, sea salt, tapioca starch*), brown rice flour*, brown rice syrup*, invert cane syrup*, peanut butter*, acacia gum*, sea salt, cane sugar*, molasses*, tocopherols (vitamin e).
Additives
e306
e322
e322i
e414
Related Products in Snacks
Oriental trading, hello kitty kawaii cookies
C NOVA 4
Pajeda's, Party Mix
Mccleary Industries Inc.
E NOVA 4
Hot Sauce Corn Chips
Nicks
E NOVA 4
Chocolate flavor wafer cookies
E NOVA 4
Pajedas, Nacho Tortilla Chips
Mccleary Industries Inc.
D NOVA 4
Pumpkin Streusel Muffins
Trader Joe's
D NOVA 4
Roasted wasabi coated green peas
D NOVA 4
CTC FOOD Hello Kitty Rice Cracker Strawberry Senbei
Hello Kitty
E NOVA 4
wafer cookies strawberry flavor
E NOVA 4
Pajeda's, Tortilla Chips, Nacho Cheese
Mccleary Industries Inc.
D NOVA 4
Corn ships
E NOVA 3
Tortilla chips
Nick's Llc
D NOVA 4