Barcode: 9350271000126
Organic Kombucha Raspberry Lemonade
by Remedy
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
australia, united kingdom, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 2.8 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Raw kombucha (carbonated water, sugar*, black tea leaves, green tea leaves, traditional kombucha culture), flavour enhancer: erythritol, hibiscus tea, natural raspberry flavouring, lemon juice, sweetener steviol glycosides. *No sugar remains after Remedy's traditional long-aged fermentation.
Additives
e960
e968
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Beer 100% pure malt
Amstel
NOVA 3
Young coconut juice with pulp
Chaokoh, Theppadung Porn Coconut Co
D
Silk Organic Soy Unsweet
Silk
B NOVA 4
Cherry
Powerade
D NOVA 4
Maple Root Beer
Sprecher Brewing Company
E NOVA 4
Ice tea saveur pêche zéro sucres
Carrefour sensation
C NOVA 4
Apple, Watermelon & Strawberry Juice Drink
Sainsbury
D NOVA 4
Lait écrémé en poudre
Régilait
NOVA 1
Dixie peach
Trader Joe's
E NOVA 4
Apple
Gerber
E NOVA 1
Apple&Elderflower
By sainsbury's
C NOVA 4
White Grape & Peach High Juice
Waitrose
C NOVA 4