Barcode: 0657622814043
Organic lemon tea
by Honest Tea
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
fair trade
no gluten
organic
no gmos
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 16.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.2 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
brewed tea (filtered water, fair trade organic black tea leaves), organic cane sugar, organic lemon juice from concentrate, organic lemon extract, citric acid
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
100% Pure Apple Juice from concentrate
Asda
C NOVA 1
Garlic And Herb Olives
Asda
E NOVA 3
Apple and blackcurrant juice drink
Asda
C NOVA 4
Sea Salted Crisps
Asda
D NOVA 3
6 Iced Finger Buns
ASDA
D NOVA 4
Mini Raisin Snack Boxes
ASDA
NOVA 1
Apple sauce
Asda
C NOVA 4
100% pure orange juice
Asda
E
Extra Special Wholemeal Multigrain Sliced Loaf
Asda
A NOVA 3
Just Essentials Avocados
Asda
A NOVA 1
Roast potatoes
Asda
C NOVA 4
Cheddar and red onion hand cooked crisps
Asda Extra Special
D NOVA 4