Barcode: 8711299015904
Organic Lentil Flips
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
source of proteins
high proteins
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 393.0 kcal |
| Fat | 11.3 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 10.0 g |
| Proteins | 22.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
80% rode linzenmeel*, zonnebloemolie*, rijstmeel*, 1,5% zeezout, 0,03% zwarte peper*
Related Products in Snacks
Unsweetened applesauce, unsweetened
A NOVA 1
Cinnamon applesauce
B NOVA 4
Original applesauce, original
A NOVA 3
Cinnamon applesauce
Our Family
B NOVA 4
Chocolate chunk chewy granola bars
Our Family
D NOVA 3
Raspberry applesauce
B NOVA 4
Unsweetened applesauce, unsweetened
Our Family
A NOVA 1
Cherry applesauce, cherry
B NOVA 4
Peanut butter chocolate chip chewy granola bars, peanut butter chocolate chip
E NOVA 3
Strawberry applesauce, strawberry
B NOVA 4
Original applesauce, original
A NOVA 3
Chocolate Chip Chewy Granola Bars
Our Family
D NOVA 4