Organic Lentil Soup
by Full Circle
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 12.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.3 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
FILTERED WATER, ORGANIC LENTILS, ORGANIC CARROTS, ORGANIC CELERY, ORGANIC VEGETABLE BASE (ORGANIC VEGETABLES [ORGANIC CARROT, ORGANIC ONION, ORGANIC CELERY], SEA SALT, ORGANIC CANE SUGAR, ORGANIC CANOLA OIL, ORGANIC CARROT POWDER, ORGANIC POTATO FLOUR, ORGANIC ONION POWDER, ORGANIC BLACK PEPPER), CONTAINS LESS THAN 2% OF THE FOLLOWING INGREDIENTS: ORGANIC CORN STARCH, ORGANIC TOMATO PASTE (ORGANIC TOMATOES, CITRIC ACID), ORGANIC SPINACH, ORGANIC CANE SUGAR, SEA SALT, ORGANIC ONION POWDER, ORGANIC GARLIC POWDER, CITRIC ACID.
Additives
Related Products in Undefined
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
Margarine
Land O Lakes
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
Complete Pancake Mix
Meijer
Sliced Pears
Del Monte Foods.
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
Country Style Baked Beans
Bush's Best
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc