Barcode: 0042272005420
Organic Lentil Soup
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
no gluten
organic
eu organic
vegan
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 76.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 9.7 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
(vegan): filtered water, organic vegetables (organic celery , organic onions, organic carrots, organic potatoes) (24%), organic lentils (11%), organic olive, sea salt, bay leaves,
Allergens
celery
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sweet Blueberry Jam
Good Good
A NOVA 4
Višňový džem
Good Good
NOVA 4
Heimilis Braud
Myllan
C NOVA 4
kringlur
bónus
Strawberry Jam No Added Sugar
Good Good
C NOVA 4
Stevia Drops Original
A NOVA 4
Sweet Jam with Stevia Strawberry
GOOD GOOD
A NOVA 4
raspberry jam
A NOVA 4
Fig jam
Good Good
B NOVA 4
blackcurrant jam
good good
A NOVA 4
Flatkökur
Hp Kökugerð
C NOVA 4
Kalkúnn og Beikon
Júmbó,Sómi,Somi
C NOVA 4