Barcode: 0069481031606
Organic Liquid Egg White
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
organic
pasteurized
canada organic
no cholesterol
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 52.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.9 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Liquid Egg White
Allergens
eggs
Related Products in Farming Products
Egg substitute
A NOVA 4
Hard-boiled eggs
A NOVA 1
100% liquid egg whites
A NOVA 1
Cage-Free Fresh Eggs
Target Stores
A NOVA 1
Egg substitute
A NOVA 4
Grade a large fresh eggs
A NOVA 1
Cage free fresh large eggs
Target Stores
A NOVA 1
Egg Substitute Egg Product
Market Pantry
A NOVA 4
100% liquid egg whites
A NOVA 1
Cage Free Eggs
Target Stores
A NOVA 1
Cage-Free Fresh Eggs
Target Stores
A NOVA 1
Large Brown Fresh Eggs
Target Stores
A