Barcode: 0011535500736
Organic low fat milk
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 1
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 54.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 6.7 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Organic lowfat milk, organic nonfat milk, vitamin a palmitate, vitamin d3.
Related Products in Dairies
Sour cream
Penn Maid Dairy
D NOVA 3
String Cheese
Hp Hood Llc
D NOVA 3
Cottage Cheese
Penn Maid Dairy
B NOVA 4
Jersey Dairy Farms, Rbst Free Vitamin D Milk
R Bruce Fike & Sons Dairy
C NOVA 1
Grade A Sour Cream
Penn Maid Dairy
D NOVA 3
Whole Milk
Jersey Dairy Farms
C NOVA 1
Cottage Cheese
Penn Maid
B NOVA 4
Penn maid dairy, minimum small curd dairy cottage cheese
Penn Maid Dairy
B NOVA 4
Torn & glasser, yogurt raisins
Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc
E NOVA 4
Penn maid dairy, lowfat cottage cheese
Penn Maid Dairy
B NOVA 4
Bison, Fat Free Cottage Cheese
Upstate Niagara Cooperative Inc.
A NOVA 4
Low Fat Cottage Cheese
Upstate Niagara Cooperative Inc.
B NOVA 4