Barcode: 0742365004520
Organic mac elbows & cheese
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 366.0 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 70.4 g |
| of which sugars | 5.6 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 12.7 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Organic wheat macaroni, organic whey, organic cheddar cheese (cultured pasteurized organic milk, salt, microbial enzymes [non-animal, rennetless]), salt, organic whole wheat flour, organic corn starch, natural flavors, organic annatto extract (color).
Related Products in Meals
Mexican Style Chicken and Bean Soup
Sainsbury's Taste the Difference
NOVA 3
Beefy onion soup & recipe mix
E NOVA 4
Gold emblem abound, organic shells & white cheddar macaroni & cheese
Gold Emblem, Gold Emblem Abound
D NOVA 3
Macaroni & Cheese
Cvs Pharmacy Inc.
D NOVA 4
Egg, Ham & Cherry Tomato Salad
M&S
B
Salmon & Prawn Sushi Selection
Sainsbury's
C NOVA 4
Tavern style ham
NOVA 4
Braunschweiger
Farmer John
E NOVA 4
chicken and bacon layered salad with mayonnaise, pasta
M&S
NOVA 3
Smoked ham steak
D NOVA 4
Potato Salad
Sainsbury's
C NOVA 4
Self-Rising Crust Pizza
Gold Emblem
D NOVA 4