Barcode: 0640173375101
Organic Mac’N Cheese
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no artificial flavors
no gmos
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 358.0 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 69.1 g |
| of which sugars | 6.2 g |
| Fiber | 3.7 g |
| Proteins | 13.6 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
ORGANIC PASTA (100% ORGANIC DURUM WHEAT FLOUR), ORGANIC CHEDDAR CHEESE POWDER (ORGANIC WHEY, DRIED ORGANIC CHEDDAR CHEESE (ORGANIC PASTEURIZED MILK, CHEESE CULTURE, SALT, NON-ANIMAL ENZYMES), SALT, ORGANIC CORN STARCH, ORGANIC NON-FAT DRY MILK, LACTIC ACID POWDER, SODIUM PHOSPHATE, NATURAL FLAVORS, ORGANIC ANNATTO EXTRACT FOR COLOR, ORGANIC SUNFLOWER OIL, SILICON DIOXIDE (FOR ANTICAKING)}. CONTAINS WHEAT AND MILK. CHEESE MIX MADE IN A FACILITY THAT ALSO PROCESSES EGGS, FISH, TREE NUTS, AND SOYBEANS.
Related Products in Dairies
Havarti deli sliced cheese, havarti
D NOVA 3
Cheese topper
Weis
E NOVA 4
Colby & monterey jack cheese snack sticks, colby & monterey jack cheese
D NOVA 4
1% LOW FAT MILK
Friendly Farms
B NOVA 1
Cheese topper
Weis
E NOVA 4
Finely shredded mexican style cheese, mexican style
D NOVA 4
Cheese topper
Weis
E NOVA 4
Fat Free Skim Milk
Friendly Farms,Aldi
B NOVA 1
Gouda deli sliced cheese
D NOVA 4
Low-moisture part-skim mozzarella cheese
D NOVA 3
Deli sliced sharp cheddar cheese
D NOVA 4
Cheddar cheese snack sticks, cheddar cheese
D NOVA 4