Barcode: 0048685000090
Organic Maple Arrowroot Cookies
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 2,500.0 kcal |
| Fat | 100.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 350.0 g |
| of which sugars | 125.0 g |
| Fiber | 50.0 g |
| Proteins | 50.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ORGANIC OAT FLOUR, ORGANIC BARLEY FLOUR, ORGANIC COLD PRESSED SAFFLOWER AND/OR SUNFLOWER OIL, ORGANIC EVAPORATED CANE JUICE, ORGANIC CANE SYRUP, ORGANIC ARROWROOT FLOUR, ORGANIC UNSULPHURED MOLASSES, ORGANIC MAPLE SYRUP, NATURAL FLAVOR, TOCOPHEROLS (VITAMIN E), BAKING SODA, CALCIUM CARBONATE, VITAMIN A PALMITATE, NIACIN (B3), ELECTROLYTIC IRON, ZINC OXIDE, RIBOFLAVIN (B2).
Additives
e306
e500
e500ii
Related Products in Undefined
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4