Barcode: 0074333374701
Organic Maple Buckwheat Flakes Gluten Free
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
no gmos
usda organic
certified gluten free
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 372.9 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 83.1 g |
| of which sugars | 23.7 g |
| Fiber | 6.8 g |
| Proteins | 8.5 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Organic whole grain buckwheat grits, organic whole grain brown rice flour, organic evaporated cane syrup, organic whole grain buckwheat flour, organic maple syrup, sea salt, organic honey, ascorbic acid (vitamin c) and natural vitamin e (to preserve freshness).
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Abrikoos
Jumbo
C NOVA 4
Aardbei
Jumbo
C NOVA 4
bosvruchten met appel fruitsiroop
Jumbo
E NOVA 4
Blauwe bes fruitspread
Jumbo
C NOVA 4
Jonge Bladsla & Rucola melange
Jumbo
NOVA 1
Naan Knoflook Koriander
Jumbo
C NOVA 4
fruitspread kers
jumbo
C NOVA 4
Eifeler
Jumbo
C NOVA 4
Ongezouten pinda's voordeel verpakking
Jumbo
A NOVA 3
Aardbeien diepvries
Jumbo
A NOVA 1
Naan Naturell
Jumbo
NOVA 4
Frisdrank met sinaasappel
E NOVA 4