Barcode: 0085239002728
Organic mashed sweet potatoes
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 157.0 kcal |
| Fat | 7.9 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 20.0 g |
| of which sugars | 8.6 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Organic sweet potato, organic whipping cream (pasteurized organic cream), water, organic unsalted butter (organic cream), organic brown sugar, organic cultured dextrose (added for freshness), kosher salt, organic black pepper, organic nutmeg.
Related Products in Meals
Ensure PLUS
Abbott
NOVA 4
Bloemkool-broccolistampot gehaktballetjes
Albert Heijn
D NOVA 4
Aardappel Gratins
Aviko
D NOVA 4
Stampot boerenkool
Albert Heijn
C NOVA 4
Ravioli ai funghi porcini
Albert Heijn
C NOVA 4
purée
Mamie Gourmande
A NOVA 4
Quiche Lorraine
AH
D NOVA 4
Original Bun's recette italia
McCain
D NOVA 4
Carpaccio
Greenfields,Albert Heijn
Quiche Ham Prei
Albert Heijn
C NOVA 4
Smoked Salmon Salad
albert heijn
B NOVA 4
Maaltijdpannetje Athene
Aviko
C NOVA 3