Barcode: 5021554005681
Organic Matcha Oat Biscuits
by Clearspring
Labels
vegetarian
organic
eu organic
non eu agriculture
source of fibre
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
gb org 17
high fibres
soil association organic
the vegan society
Available in
belgium, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 455.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 59.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 6.1 g |
| Proteins | 7.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Scottish wholegrain _oats_ 61%, coconut sugar, coconut oil, olive oil, date syrup, matcha green tea powder 2.1%.
Allergens
gluten
Related Products in Snacks
Brioche rolls, chocolate chips
D NOVA 4
2 brioche, cinnamon popovers
D NOVA 4
St pierre french bakery 10 all butter mini chocolate
E NOVA 4
Beef Sirloin Jerky
Meat District Jerky Co
E NOVA 4
Australian Licorice Original
Darrell Lea
D NOVA 4
St pierre all butter mini
E NOVA 4
Soft Australian Licorice Strawberry Flavored
Darrell Lea
D NOVA 4
Caramel cake bar
E NOVA 4
Darrell lea, soft eating liquorice, blueberry & pomegranate
Darrell Lea
D NOVA 4
Big Bag O’Happy Jumbo Gum & mini gumballs
Nordstrom Rack
NOVA 4
Chocolate croissants
St Pierre
E NOVA 4
Flank Steak Beef Jerky
Meat District
D NOVA 4