Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 443.0 kcal |
| Fat | 13.0 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 65.0 g |
| of which sugars | 14.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 13.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Per serving (100g) P RDA% per serving Unit Nutritional Composition 443 kcal 10% 13 9 Energy 13 Total Fat 14% 65 Protein 133 Carbohydrate mg 550 Sodium mg Potassium 1648 IU Vitamin A 200 IU Vitamin D 6 mg Vitamin E 80 mg Vitomin C 1 mg Vitamin B1 1 mg Vitamin B2 5 mg 17% Vitamin B3 1 mg Vitamin B6 2 mg Pantothenic Acid 245 mcg Folic Acid 1 50% mcg Vitamin B12 515 mg 52% Calcium 500 mg Phosphorus 43 mg Magnesium 513 mcg Manganese 39% 12 mg Iron mg Zinc mcg 40 lodine 12 DHA mg Biotin 15 mcg Sucrose 14 Choline 31 mg Inositol mg 15 Taurine mg 38 Chloride 413 mg Turmeric Extract 27 mg FOS mg 685 Copper 155 mcg Nutritional content as per SLRDA requirement 1998 Pedia Plus is not a breast milk substitute See bottom of tin for MFD., Exp., Batch No. & MRP Ln
Related Products in Beverages
Sirop de grenadine
U
Sirop de fraise bidon de 75cl
U
Eau de source de montagne des alpes
U
Sirop de menthe verte bouteille de 1l
U
Sirop de menthe verte bidon de 75cl
U
Sirop de grenadine bouteille de 1l
U
Sirop de pêche bidon de 75cl
U
Limonade
U
Cola Classic U
U
Tonic aux arômes naturels
U
Sirop de citron
U
Eau de Source de Montagne des Alpes
Hautes-Alpes Naturellement, U