Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 462.0 kcal |
| Fat | 17.9 g |
| of which saturated | 5.1 g |
| Carbohydrates | 64.1 g |
| of which sugars | 35.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 64.1 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Concentrated Corn Syrup, Sucrose, Vegetable Oil (Soybean Oil, High Oleic Sunflower Oil, MCT Oil), Milk Protein Concentrate (11.3%), Whey Protein Concentrate (2.6%), 15 MINERALS (Sodium Chloride,Iron Sulfate, Zinc Sulfate, Manganese Sulfate, Copper Sulfate, Potassium Iodide, Chromium Chloride, Sodium Selenite, Sodium Molybdate), Oligofructose, Soy Protein Isolate (2.3%), Synthetic Flavor, 16 VITAMINS (Choline Chloride,Mixed , dl-Alpha Tocopheryl Acetate, d-Calcium Pantothenate, , Pyridoxine HCl, Thiamine HCl, , Vitamin A Palmitate, Folic Acid, Phylloquinone, Biotin, Vitamin D3, Cyanocobalamin), Docosahexaenoic Acid (DHA), Arachidonic Acid (AA), Taurine, M-Inositol, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, L-Carnitine.
Allergens
Related Products in Baby Foods
Apple Cinnamon Oatmeal
Gerber
Applesauce
Mott’s
Mealtime for Baby Beef Vegetable
Gerber
Pear
Gerber
Banana Cookies
Gerber
Simply Pick-Ups Chicken Parmesan Ravioli
Gerber
Prune (Supported Sitter)
Gerber
Apple
Gerber
Mealtime for Baby Lil' Sticks Chicken Sticks
Gerber
Summer Fruit & Veggie Smash
Gerber
Banana cookies imp
Gerber
Natural for Baby Garden Veggies & Rice
Gerber