Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 105.8 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 14.6 g |
| of which sugars | 6.2 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
WATER, SUGAR (SUCROSE), MALTODEXTRIN (CORN), MILK PROTEIN CONCENTRATE, HIGH-OLEIC (SAFFLOWER OR SUNFLOWER) OIL, CANOLA OIL, COCOA (PROCESSED WITH ALKALI), SOY PROTEIN ISOLATE, LESS THAN 0.5% OF: SHORT CHAIN FRUCTO-OLIGOSACCHARIDES (SCFOS[tilde]), POTASSIUM CHLORIDE, MAGNESIUM PHOSPHATE, CELLULOSE GEL, CALCIUM PHOSPHATE, CALCIUM CARBONATE, FISH (TUNA) OIL, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, POTASSIUM PHOSPHATE, SALT (SODIUM CHLORIDE), CHOLINE CHLORIDE, ASCORBIC ACID, SOY LECITHIN, MONOGLYCERIDES, POTASSIUM CITRATE, CELLULOSE GUM, CARRAGEENAN, POTASSIUM HYDROXIDE, M-INOSITOL, TAURINE, FERROUS SULFATE, VITAMIN E ACETATE, L-CARNITINE, ZINC SULFATE, CALCIUM PANTOTHENATE, NIACINAMIDE, FD&C RED NO. 3, MANGANESE SULFATE, THIAMINE HYDROCHLORIDE, PYRIDOXINE HYDROCHLORIDE, RIBOFLAVIN, LUTEIN, COPPER SULFATE, VITAMIN A PALMITATE, FOLIC ACID, CHROMIUM CHLORIDE, BIOTIN, SODIUM SELENITE, SODIUM MOLYBDATE, POTASSIUM IODIDE, PHYLLOQUINONE, VITAMIN D3, CYANOCOBALAMIN.
Allergens
Additives
Related Products in Beverages
Açai Myrtille Grenade
Nossa
Instantané granulés aux 5 vitamines
Continent
Chocolat intense 32% cacao
Auchan Gourmet
Jus De Fruit Brick Helior Ananas
Helior
Lait Demi-Écrémé
LSDH, Lait Centre-Val de Loire
Boisson Terracai à L'acai Bio
Terraçai
Boisson "énergie", Baies D'açaí Et Guarana Bio
Nossa
75CL Cahors Rouge
La Cave d'Augustin Florent
Duo clementine Orange
les Purs Jus
Jus De Fruit Brick Helior Raisin
Grappe Juive
Nectar Multivitamines
Helior
Zéro sucres* Menthe
Carrefour