Barcode: 01450477
Peeled new potatoes
by Sainsbury's
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 37.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 7.8 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | — |
Ingredients
New Potatoes, Water, Firming Agent: Calcium Chloride; Antioxidant: Ascorbic Acid. ! Safety Do not boil, fry or microwave. CAN Recycle CLABEL Recycle We're sure love this Try me! product. If you don't simply return for a full refund Or call our careline 0800 636262 ston CH& RUITY UC
Additives
e300
e509
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Snelkookrijst wit
De Nieuwe Band
B NOVA 1
Quinoa
De Nieuwe Band
A NOVA 1
Boekweit
De Nieuwe Band
A NOVA 1
zure kers fruitbeleg
De Nieuwe Band
C NOVA 4
Bruine basmatirijst
De Nieuwe Band
B
Zilvervliesrijst lang
De Nieuwe Band
B NOVA 1
Pindakaas Met Zeezout
De Nieuwe Band
A NOVA 3
Couscous volkoren
De Nieuwe Band
A
Zwarte bessenjam
De Nieuwe Band
B NOVA 4
Aardbei
C NOVA 4
Buckwheat
De Nieuwe Band
A NOVA 1
Havermout
De Nieuwe Band
A