Barcode: 0070970547676
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 76.2 g |
| of which sugars | 71.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, gelatin, fumaric acid, contains less than 0.5% of the following: citric acid, natural and artificial flavors, gum arabic, potassium sorbate (a presrvative), yellow #5 (tartrazine), blue #1, carnauba wax. blue fudge coating: sugar, palm kernel oil and hydrogenated palm kernel oil, whole milk solids, whey powder (milk ), nonfat dry milk solids, soy lecithin (an emulsifier), salt, blue #1 lake, artificial flavor.
Allergens
milk
Additives
e102
e133
e202
e297
e322
e322i
e330
e414
e428
e903
Related Products in Snacks
Memoires, dark chocolate hearts biscuits
Memoires
E NOVA 4
Fruit for snack dried green figs
Sdoukos S.A.
C NOVA 3
maple monk crunch
D NOVA 4
Memoires, hazelnut florentines
Memoires
E NOVA 4
Guacamole with tortilla chips
C NOVA 4
Memoires, biscuits, chocolate ginger crunch
Memoires
E NOVA 4
Monk crunch
D NOVA 4
Vanilla monk crunch
NOVA 4
Sdoukos, fruit for snack dried dates pitted
Sdoukos S.A.
C NOVA 3
Don Juan Apricot Cake With Almonds
Atlanta Corporation
C NOVA 1
Corn Tortilla Chips
Gruma Corporation
E NOVA 4
Date cake with walnuts
Alimentias
D NOVA 1