Barcode: 0886786007828
Peeps, marshmallow chicks candy
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 85.7 g |
| of which sugars | 81.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, gelatin, contains less than 0.5% of the following: potassium sorbate (a preservative), natural flavors, blue #1, carnauba wax.
Additives
e133
e202
e428
e903
Related Products in Snacks
Dentelles sucre candi et noix de cajoi
La petite épicerie par Picard, Picard
E NOVA 3
Tortillas
Cuisine Evasion, Picard
C NOVA 4
2 brioches façon pain perdu, sauce caramel
Picard
D NOVA 4
Feuillets aux amandes
Picard
E NOVA 3
Petit trianon - Croquant au chocolat
Picard
E NOVA 4
Tartelettes Tatin
Picard
C NOVA 3
Caramels au beurre salé
La petite épicerie par Picard, Pïcard
E NOVA 3
Crêpes dentelle nature
Picard
E NOVA 4
Brioche Tranchée Pur Beurre Surgelelée Deja Cuite 275 g
Picard
D NOVA 4
Chips de manioc à la crevette
PICARD
D NOVA 3
16 Mini-Feuilletés d'Escargots
Picard
E NOVA 3
12 Profiteroles
Picard
D NOVA 4