Barcode: 0041512083150
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sugar, rice flour, partially hydrogenated vegetable oil (cottonseed and/or soybean), corn starch, cellulose gum, carrageenan, soy lecithin, titanium dioxide, yellow 5, red 3, yellow 6, artificial flavor, blue 1.
Additives
e102
e110
e127
e133
e171
e322
e322i
e407
e466
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Baking Decorations
Chocolate Flakes Dark
De Ruijter, Heinz
E NOVA 4
Baltas glajus
Dr. Oetker
E NOVA 4
Dulce De Leche
Annabella
E NOVA 1
Dark Chocolate Flakes
Koninklijke De Ruijter B.V.
E NOVA 4
Cajeta
D NOVA 4
Kiwi Topping
Felchlin
D NOVA 4
Cacao
Wawel
D NOVA 1
Edible chocolate candle
xoc & chic
E NOVA 4
Mabuhay, Coconut Gel In Syrup
Mofels Food Int'L. Corp.
C NOVA 3
De ruijter, fruit sprinkles
De Ruijter
E NOVA 3
Milk caramel spread
E NOVA 4
Chamoy candy pulp with chile for fruits & snacks
C NOVA 4