Barcode: 4056489454939
Pehmoinen kaurapala
by LeipäAitta
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
hyvää suomesta
sydänmerkki
Available in
finland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 227.0 kcal |
| Fat | 4.1 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 36.0 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 6.0 g |
| Proteins | 8.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Täysjyväkaura 33 % (alkuperä: Suomi) (hiutale, jauho), vesi, vehnäjauho, hiiva, ruisjauho, kasviöljyt (rypsi, rapsi), suola (suola, jodi), kauralese, kasvikuidut (peruna, psyllium), kaliumkloridi, sakeuttamisaine (ksantaanikumi), säilöntäaine (sorbiinihappo), maltodekstriini, jauhonparanne (askorbiinihappo).
Additives
e200
e300
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Basil & Ricotta Ravioli
Artisola
A NOVA 3
Jacket potato
Marks & Spencer
NOVA 3
Tomato sauce
B NOVA 4
spinach & cheese tortellini
ARTISOLA
C NOVA 3
Gluten free sweet potato & herb ravioli
Valley Fine Foods Company
C NOVA 4
Portobello mushroom ravioli
Artisola
NOVA 4
Unpeeled Apricot Halves in Extra Light Syrup
Mission Price
B NOVA 3
Pain du Jardinier
Panflor
D NOVA 4
Artisola organic cheese ravioli
C NOVA 3
Kale, garlic & cheese ravioli
Valley Fine Foods Company
D NOVA 4
Tomato paste
B
Italian torinesi breadsticks
Marks & Spencer
D NOVA 3