Barcode: 5601312302636
Peito de peru
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
low or no salt
low fat
low salt
no gluten
reduced salt
30 less salt
green dot
no lactose
fundacao portuguesa de cardiologia
ecoponto amarelo
fonte de proteina
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 85.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 1.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 15.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Peito de peru (62,5%), água, antioxidante (E 325), estabilizadores (E 420 e E 407), regulador de acidez (E 508), estabilizador (E 4511), antioxidante (E 331ii), aroma, antioxidante (E 316), aroma de fumo, conservante (E 250).
Additives
e250
e316
e325
e331
e331i
e407
e420
e508
Related Products in Meats And Their Products
Le Supérieur Cuit à l'étouffée
Carrefour
C NOVA 4 Eco-Score E
Bioland Rinderhackfleisch
Edeka Bio
C
Lengua guisada de cerdo ibérico
D NOVA 3
Angus Choice Beef Patties
Don Lee Farms
NOVA 4
Bergsalami
Landbeck, Zimmermann
E NOVA 4
Honey Turkey
Land O'Frost
E NOVA 4
Cajun Chicken Breast Slices
Tesco
A NOVA 4 Eco-Score E
Prosciutto cotto
Negroni
D NOVA 4 Eco-Score E
Chargrilled Salt & Chilli British Chicken Thigh Fillets
Sainsbury's
A NOVA 4 Eco-Score E
Cured Bacon
Applegate
E NOVA 3
Dulano 6 BRATWURST SAUSAGES MADE IN GERMANY 540ge
Dulano
E NOVA 4
Bacon Gull
Maarud
E NOVA 4