Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 53.3 g |
| of which sugars | 26.7 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Enriched bleached wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin and folic acid), white confectionery coating (sugar, palm kernel oil, whole milk powder, reduced mineral whey powder, nonfat milk powder, soy lecithin [emulsifier], salt, vanilla), crushed peppermint candy (sugar, corn syrup, citric acid, natural and artificial flavors, fd&c blue #2, red #3 & #40, red 40 lake, yellow #5 & #6), vegetable shortening (partially hydrogenated soybean and cotton seed oils, soy lecithin, tbhq [preservative], citric acid in propylene glycol (preservative]), sugar, water, corn sugar, cocoa (processed with alkali), natural and artificial flavors salt, soy lecithin, sodium bicarbonate, caramel color.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Choco bom choco blanco
Gullón
Daim Bar
Daim, Mondelez
Granola
LU
milka Cookies Sensations Coeur Choco
Milka
Artesanas torta de chocolate
Carmen Lupiañe
María sin gluten
Gullón
Jelly Babies
Haribo
Barretta
Be Kind
Weikis Chocolate con Leche
La Bella Easo,Weikis
Milka - Choco Trio
Milka
peanut m&ms
M&Ms
Vegan Protein Bar Chocolate Brownie
KoRo